INFO-KAJAK
MAPA  STRONY
SZLAKI  KAJAKOWE
DOBRZYCA
RURZYCA
PIŁAWA
GŁOMIA
PŁYTNICA
ZDBICA
NASZE USŁUGI
KONTAKT  i   DOJAZD
USŁUGI  OBCE
SPŁYŃ  Z NAMI
KAJAKOWE   LINKI
MSZA ŚW. na szlaku
O  NAS
PODZIĘKOWANIA
AGROTURYSTYKA
DEUTSCH
FOTO ALBUM
DUNAJEC I POPRAD 2009
SPŁYWY EKSTRMALNE
   
 
Rzeczka wypływa z okolic Szczecinka a wpada do Gwdy w okolicy miej. Płytnica.
Są odważni co przepłynęli cały szlak, nawet dwójkami.Chylę czoła przed Nimi, ich opis spływu na kajaki.org.pl w w dziale szlaki kajakowe.
Górny odcinek płynie przez teren byłego poligonu niemieckiego, a następnie sowieckiego, w rejonie dobrze zachowane bunkry wału pomorskiego.
Dawniej meliorowano i prostowano Płytnicę na terenach łąkowych i polnych, dziś rzekę przywracają naturze bobry i "ekolodzy".
Zwałki i tamy bobrowe powodują wzrost poziomu wody gruntowej i zwiększenie zakoli a ostrogi wykonane z kamieni polnych nie wywołały małej retencji ani nie spowodowały pokrzywienia tego co kiedyś wyprostowano.
DOLNY ODCINEK NAZYWAMY KRÓLOWĄ OKOLICZNYCH RZEK - krajobrazowo niema urokliwszej rzeki.

Taka
"Zwałka" bagatela!
W 2009r. na odcinku Budy - Płytnica jedyna naturalna przenoska.


Pachnący słodko lepiężnik różowy.
Józek fotografował nie tylko nasProponuję ciekawy i obfity w wodę w okresie wiosennym, dwudniowy odcinek Płytnicy od miejscowości Budy do miejscowości Płytnica
Start miejscowość budy:
Miej. Prądy - most na drodze Wałcz -Jastrowie 1,5 godz.
Zapora Smolary          2,5 godz.
Leśniczówka Zagórze 2,5 godz.
Miej. Płytnica              2,5 godz.
Krępsko most             1 godz. i 20 min.
Czas płynięcia ulega zmianie, jak i stan zwałek i tam bobrowych.
Jedno jest pewne jeśli chcesz zapomnieć o problemach dnia codziennego to Płytnica zmusi cię do tego, a jeszcze przez tydzień będziesz Ją wspominał, czując zakwasy.
Ja pływam po Płytnicy jednoosobowo Vistą i Kiwi, Krzysiulek przezywa mnie dwójko maniak, niestety nie ustępuję jedynkom, a niekiedy lepiej dwójka lepiej pokonuje zwałki niż krótkie jedynki, które  mają problem by wskoczyć na przewalone drzewo.
Osobiście polecam Płytnicę dla pasjonatów aktywnego wypoczynku i kontemplowania dziełami natury.

Odcinek - most drogowy - Szwecja Sypniewo do miej. Budy
Dwójkami kiwi 3 jednoosobowo płynęliśmy ok 5 godz. płynęliśmy przy niskim stanie wody. Rzeka na łąkach wyprostowana, łaki bardzo malownicze.Na Zwałkowej rzece nie przystoi wyjść na ląd.Gwda ponżej ujścia Płytnicy, połowę mostu ukradli złomiarze, Trasa dawnej kolei Wałcz - Złotów

 SAMBORKA dopływ Płytnicy
Miejsce startu mostek poniżej wsi Samborsko, zakończenie na rzece Płytnicy "ruski most" na wysokości stacji kolejowej Ptusza, czas płynięcia ok. czterech godzin.
Spływ możliwy przy wysokim stanie wody. Tamy bobrowe i progi wykonane przez ekologów ułatwiają płynięcie. Budowniczowie wykonali w progach skośny lejek którym spokojnie można spłynąć nawet dwójką, pewnie nie  sądzili że jakiś wariat tędy będzie płynął (choć nie jestem do końca tego pewny), jeśli ktoś projektując próg piętrzący pomyślał o kajakarzu to CHWAŁA MU ZA TO!!! (ponoć zrobiono to dla ryb, to też bardzo mądrze)
Jeżeli jesienią będzie wystarczająco wody to ten mały "ciurek"z drzewostanem bukowym na skarpie wart jest spłynięcia. Koledzy w jedynkach na całym odcinku ani razu nie wysiadali z kajaka, ja  dwójkę niestety kilka razy przeciągałem przez zwałki i na jednej tamie.

SZLAKI KAJAKOWE    NASZE USŁUGI    STRONA GŁÓWNA     O NAS